ДОБРОЧИННІСТЬ ЯК СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОСОБИСТОСТІ В УМОВАХ ВІЙСЬКОВОГО ЧАСУ

Автор(и)

  • В. В. Кириченко Житомирський державний університет імені Івана Франка https://orcid.org/0000-0002-5210-6304
  • Ю. В. Богайчук Житомирський державний університет імені Івана Франка

DOI:

https://doi.org/10.32782/3041-2021/2024-2-2

Ключові слова:

особистість, риси особистості, доброчинність, війна, емпатія, інформаційна невизначеність, мотивація, мотиви, риси особистості

Анотація

У статті представлені результати емпіричного дослідження соціально-психологічного портрету осіб які займаються доброчинністю. Основною метою роботи є розуміння ціннісно-мотиваційних детермінант доброчинної діяльності, визначення ролі впливу особистісних рис на доброчинну поведінку. В роботі використані методологічні принципи психосемантичного моделювання імпліцитних уявлень особистості та методика діагностики міжособистісних відносин розроблена Тімоті Лірі, які емпірично розкривають особистісну проблематику доброчинної поведінки в контексті соціальної активності особистості, її соціально-психологічних потреб та мотивів. Загалом, у структурі уявлень про соціально-психологічний портрет людей схильних до доброчинності в розумінні людей, які займаються доброчинністю та які, не займаються доброчинністю значимими є особистісні характеристики з моральнісним («доброзичливість», «відповідальність», («доброзичливість»); діяльнісним («вміння працювати в команді», «надійність», «комунікативність», «працьовитість», «впертість», «активність») та когнітивним змістом («емпатійність», «розсудливість»). Спільним для людей, які займаються та не займаються доброчинністю у структурі соціально-психологічного портрету людини схильної доброчинності є конструкти-характеристики «вміння працювати в команді», «емпатійніть», «працьовитість». В обох підгрупах досліджуваних конструкти-характеристики «вміння працювати в команді», «емпатійність» мають позитивне значення, а «працьовитість» має негативне значення. Це може свідчити про їх важливість в структурі соціально-психологічного портрету людей схильних до доброчинності. За результатами дослідження було виявлено ряд характеристик соціально-психологічного портрету людей, які займаються доброчинністю. Досліджувані проявляють високий рівень відповідальності, можуть приносити в жертву свої інтереси, прагнуть допомогти і співчувати іншим; брати участь в групових подіях, співробітництві екзальтована потреба у поширенні дружелюбності на оточуючих; пошук визнання в очах найбільш авторитетних особистостей групи; прагнення знайти порозуміння з іншими.

Посилання

Алєксєєнко Т. Доброчинність як засіб формування соціально значущих якостей особистості: теоретико-методологічний аспект. Педагогіка і психологія. 2014. № 5. С. 32–37.

Галай А. Історія становлення та розвитку громадської доброчинної діяльності. Юридичний вісник. Повітряне і космічне право. 2012. № 4. С. 45–49.

Дмитрієнко М., Ясь О. Доброчинність як атрибут громадянського суспільства: історія і сучасність. Розбудова держави. 1994. № 6. С. 37–44.

Колосова Н. Європейські традиції меценатства в історії культури України. Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. 2013. № 3. С. 67–71.

Сіренко Н.М., Лункіна Т.І., Бурковська А.В. Соціальна відповідальність : навч. посіб.. Миколаїв : МНАУ, 2021. 216 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-17