УПРОВАДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У МОВНО-ЛІТЕРАТУРНІЙ ОСВІТНІЙ ГАЛУЗІ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-2021/2024-1-10Ключові слова:
інноваційне навчання, інноваційні технології, інноваційні методи, початкова школа, молодші школярі.Анотація
У статті з’ясовано інноваційні технології у мовно-літературній освітній галузі початкової школи. Розглянуто поняття «інноваційна технологія навчання» та висвітлено педагогічні умови організації інноваційного навчання в початковій школі. Обґрунтовано використання інноваційних технологій як важливого чинника для розвитку пізнавальних здібностей учнів початкової школи. З’ясовано, що саме інноваційні технології відіграють важливу роль в освітньому процесі, бо організовано так, щоб усі молодші школярі брали участь і пізнавали, вони мають змогу розуміти й рефлектувати з того, що вже вміють. З’ясовано, що інноваційні технології справді відкривають нові можливості для розвитку особистості через реалізацію її пізнавальних інтересів і потреб. Організація ефективної комунікації в такому контексті стає важливою складовою, оскільки дає змогу забезпечити успішну взаємодію між учасниками процесу. Учасники процесу комунікації в інноваційному середовищі мають бути більш мобільними, оскільки технології надають можливість взаємодіяти в будь-який час і в будь- якому місці. Вони також повинні бути більш відкритими до нових ідей і поглядів, оскільки інноваційні рішення часто вимагають креативного підходу та прийняття новаторських рішень. Злагоджене поєднання інноваційних технологій і традиційних методів навчання створює оптимальну платформу для засвоєння навчального матеріалу в початковій школі. Представлено різноманіття інноваційних технологій навчання, яке дає вчителю можливість належним чином вибирати методи, спеціально підходящі для конкретної теми, а також адаптувати їх до рівня знань учнів у класі. Досліджено переваги інноваційних технологій навчання, які передбачають можливість виконання більшого обсягу роботи за той самий проміжок часу, а також досягнення високої ефективності у засвоєнні матеріалу й формуванні вмінь, інноваційні технології навчання сприяють розвитку навчальної діяльності, у тому числі плануванню, рефлексії, самоконтролю та взаємоконтролю. Вони також сприяють формуванню мотивації для навчання, створенню гуманних стосунків між дітьми, а також розвивають навички співпраці й колективної роботи. З’ясовано, що внаслідок оптимального використання різних інноваційних технологій навчання змінюються позиції вчителя й учнів в освітньому процесі.
Посилання
Алфімов Д. В. Інноваційна освітня система: шляхи відродження. Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи : зб. наук. пр. Київ : Логос, 2000. С. 158–160.
Буркова Л. В. Класифікація педагогічних інновацій як елемент механізму управління інноваційним процесом в освіті. Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи : зб. наук. пр. Київ : Логос, 2000. С. 231–238.
Даниленко Л. І. Управління процесом здійснення інноваційної діяльності в системі загальної середньої освіти. Післядипломна освіта в Україні. 2003. № 3. С. 70–74.
Закон України «Про інноваційну діяльність». URL: https://zakon.rada.gov.ua/ (дата звернення: 02.10.2022).
Закон України «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні». URL: https://zakon.rada.gov.ua/ (дата звернення: 02.10.2022).
Козлова О. І. Основні стратегії педагогічного впливу при традиційному та інноваційному підходах до навчання. Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи : зб. наук .пр. Київ : Логос, 2000. С. 239–245.
Остапчук О. Є. Інноваційні процеси в освіті: пошук істини триває. Підручник для директора. 2003. № 4. С. 3–8.