ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КОРЕКЦІЇ АГРЕСИВНОЇ ПОВЕДІНКИ В СЕРЕДОВИЩІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

Автор(и)

  • О. І. Мороз Приватний вищий навчальний заклад «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» https://orcid.org/0000-0002-0113-9253
  • А. О. Яцюрик Приватний вищий навчальний заклад «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» https://orcid.org/0000-0003-3933-8503

DOI:

https://doi.org/10.32782/3041-2021/2024-1-9

Ключові слова:

феномен насильства, шкільне насильство, агресивна поведінка, адекватна само- оцінка, рівень тривожності.

Анотація

У статті проаналізовано теоретичні підходи до феномену насильства в сучасній психологічній науці. Шкільне насильство є соціально-психологічним явищем, для якого характерне використання будь-яких дій однієї людини щодо іншої (учень – учень, учитель – учень, учень – учитель) в умовах освітнього середовища. Емпірично досліджено особливості прояву агресивної поведінки в учнів початкових класів. За результатами проведеного емпіричного дослідження було виокремлено типи учасників агресивної поведінки. Встановлено, що психологічна корекція агресії – це довготривалий процес, спрямований на запобігання негативному впливу чинників, що впливають на формування агресивної поведінки. Запропонована система психокорекційних заходів, яка спрямована на формування адекватної самооцінки, комунікативних навичок конструктивної взаємодії, розвиток емоційної саморегуляції, зміну соціального статусу в класі, зменшення проявів агресії та зниження рівня тривожності у школярів. Було розроблено та випробувано програму корекції агресивної поведінки на трьох рівнях (первинна, вторинна та третинна психопрофілактика), спрямовану на запобігання, корекцію і усунення агресивних проявів у шкільному середовищі. Комплексний підхід до організації профілактичної роботи передбачає три взаємозалежні етапи: методологічний (формулювання ідей, цілей, задач і теоретичних положень), змістовий (етапи роботи та завдання кожного з них) і технологічний (вибір методів, форм і засобів впливу). Психопрофілактичні заходи спрямовані на формування адекватної самооцінки, комунікативних навичок конструктивної взаємодії, розвиток емоційної саморегуляції, зміну соціального статусу в класі, зменшення агресії та зниження тривожності.

Посилання

Baron R. The Control of Human Agression. A strategy Based on Sncompatible Responses Agression. The Theoretical and Empirical Reviews. 2019. Р. 85–125.

Дуткевич Т. В. Дитяча психологія : навч. посіб. Київ : Центр учбової літератури, 2012. 424 с.

Мороз О. Формування міжособистісних взаємин дітей на етапі переходу від старшого дошкільного до молодшого шкільного віку (в умовах навчально-виховного комплексу «школа-дитячий садок») : автореф. дис. … канд. психол. наук / Інститут психології ім. Г. С. Костюка НАПН України. Київ, 2011. 23 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-09