ПСИХОЛОГІЧНЕ ПІДҐРУНТЯ ПОЛІТИЧНОЇ ВЛАДИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-2021/2025-1-2Ключові слова:
влада, політична влада, політика, адиктивний розлад, людина політичнаАнотація
Статтю присвячено дослідженню феномена політичної влади в контексті політичної психології. Студійовано й уточнено теоретичні дефініції «влада», «політика», «політична влада». Доведено, що політична влада реалізується через управління в його різних видах, формах і проявах, проте лише ним не обмежується. Важливим аспектом дослідження став аналіз психологічних витоків політичної влади та несвідомий потяг людини до влади («воля до влади», за Ф. Ніцше). Специфіку владних відносин у царині політики розглянуто крізь призму психологічних особливостей особистості – «людини політичної» (homo politicus).З огляду на новітні дані сучасної політичної психології доведено небезпеку «розбещення владою», що створює загрози перетворення політика на диктатора, а демократичний стиль управління – на авторитарний. За тривалого перебування людини на чільній політичній посаді змінюються її ментальні, психологічні й навіть фізіологічні характеристики. Політична влада стає джерелом надприбутків і засобом накопичення матеріальних і фінансових ресурсів, що на психіку можновладця діє як наркотик і викликає залежність та потребу. Як наслідок, із метою утримання влади в країні порушуються норми рівноправної політичної комунікації, посилюються чинники інформаційної пропаганди та маніпуляції суспільною свідомістю.На тлі подій сучасної політичної історії в Україні, США та світі, неспровокованої збройної агресії РФ проти України, зміцнення диктаторських режимів і небажання їхніх очільників поступитися владою є підстави говорити про фактор необмеженої політичної влади як про потужний стимул виникнення адиктивного психічного та поведінкового розладу особистості, подібного до виникнення залежності від уживання хімічних речовин.
Посилання
Войцішке Б. Чому влада розбещує? ZBRUC. 03.03.2014. URL: https://zbruc.eu/node/19517 (дата звернення 28.02.2025).
Концептуальні засади взаємодії політики й управління : навч. посіб. Е. А. Афонін, Я. В. Бережний, О. Л. Валевський та ін. ; за заг. ред В. А. Ребкала та ін. Київ : НАДУ, 2010. 298 с.
Лорд Актон. Нариси з історії свободи, влади та демократії. Київ : Видавничий Дім «Простір», 2019. 712 с.
Шаповаленко М. В. Адикція влади Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua Адикція влади (дата звернення: 28.02.2025).
Nietzsche, Friedrich. Der Wille zur Macht. 1886–1888.
Parsons T. (1968). Sociological Theory and Modern Society. T. Parsons. New York. 564 р.